
LÄÄNE-VIRUMAA NOORTEKOGU UUDISKIRI
SEPTEMBER 2022
"Üksik noor ei suuda mõjutada protsesse selliselt, nagu suudavad seda grupid."
Tere tulemast, Sügis!
Kätte on jõudnud september ja sellega koos ka uus kooliaasta. Suvi möödus märkamatult ning taas koolirutiiniga harjumine võib tunduda keeruline. Kuid ära muretse, Sinu aitamiseks oleme kokku kogunud erinevad mõtted ning ideed, kuidas muuta kooliaasta algus Sinu jaoks võimalikult kergeks ja üleminek suvelt sügisele sujuvaks.

Alusta midagi uut
Uue kooliaasta startimisel on põnev alustada mõne uue harjumusega. Seega, kui oled aastaid või kuid mõne rutiini tahaplaanile lükanud, siis hetkel on parim võimalus sellega alustada. Soovid hakata iganädalaselt regulaarselt trenni tegema või lugeda iga õhtu vähemalt 15 minutit raamatut? Nüüd on õige aeg sellega alustada! Kuidas? Panime Sulle kirja 4 sammu, kuidas mõne harjumusega alustada.
Sea endale eesmärk. Kui soovid lugeda iga päev vähemalt tund aega raamatut, siis kirjuta see mõte koos põhjendusega, mispärast seda teha soovid, paberile või päevikusse ja sihist kõrvale kaldudes, tuleta endale tegevuse algpõhjused meelde.
Tee harjumuse läbiviimine võimalikult kergeks. Pane loetav raamat võimalikult kättesaadavasse kohta. Selleks võib olla öökapipealne, kirjutuslaud või muu käeulatuses olev koht. Samuti mõtle läbi, mis ajahetkel Sa raamatut lugeda soovid.
Alusta väikeste sammudega. Selleks, et lugeda iga päev tund aega raamatut, ei pea Sa kohe nii suurelt alustama. Võta üks samm korraga: loe näiteks nädal aega järjest vaid 5 minutit või üks lehekülg. Seejärel tõsta minutite või lehekülgede arvu kuni jõuad soovitud eesmärgini.
Korda iga päev. Kui soovid, et tegevusest saaks Sinu igapäevane või -nädalane harjumus, ei piisa sellest, kui teed seda vaid üks kord kuus. Ole järjekindel ning peagi tunned, et sellest on saanud osa Sinu igapäevarutiinist

Muuda õppimiskeskkond- ja tarvikud endale meeldivaks
Tihti ei soovi me tegeleda asjadega, millega peame, kuna oleme häiritud meid ümbritsevast keskkonnast. Selleks, et Sul oleks koolikeskkonnas mugavam viibida, mõtle, millised võiksid olla Sinu õpikute kaitsepaber, pinali välimus või vihikute kaaned. Kooliraamatutele paberi ümberpanemine ja selle kaunistamine tekitab Sinus mugavustunde terve kooliaasta jooksul, kuna kaunistused on just Sinule meelepärased. Lisaks on see rahustav tegevus, mis võib viia muremõtted peast.

Kuidas säästa raha kooliasjadelt?
Iga kooliaasta alguses kulutavad paljud pered sadu eurosid, et osta oma lapsele võimalikult kvaliteetsed ning uued koolitarbed. Selleks, et see aasta ei peaks Sa nii palju kulutama ning saaksid ostule kulutamata jäänud raha hoopis kogumishoiusesse või reisifondi panna, oleme Sulle kirja pannud 3 soovitust.
Enne poodi minekut, vaata üle, mis tarvikud on Sul alles jäänud veel eelmisest aastast. Võib-olla on Sul alles vanu vihikuid, kuhu saad ka sel õppeaastal matemaatikaülesandeid lahendada või saad kasutada eelmisest aastast pooleldi kasutatud värvipliiatseid. Pane kirja, mis Sul juba olemas on…
… ning mida on vaja juurde osta. See ongi meie teine soovitus: tarvikute ostmisel, koosta nimekiri, et raha ei kuluks mittevajalike asjade peale. Poodi minnes on Sul kindel siht silme ees ning see aitab Sul hoiduda kõrvalistest toodetest.
Kõik soovivad osta väga kvaliteetseid koolitarvikuid - värvipliiatseid, pastakaid, viltpliiatseid jms - mis võivad maksta mitmekümneid eurosid. Mõnikord piisab tavatundideks aga ka tavalistest mõneeurostest toodetest. Näiteks matemaatikaülesandeid saab kirjutada 20-eurose pastaka asemel ka 1-eurose pastakaga. Ülesanne saab mõlemal juhul lahendatud.

Ole produktiivne koolis ja puhka õhtul
Kui uus harjumus leitud, õpikeskkond meeldiv ja raha ka koolitarvikute ostult kõrvale pandud, aga tundub, et ikka pärast koolipäeva vaba aega ei jää, ürita olla koolipäeva sees võimalikult produktiivne. Seda on Sul võimalik teha mitmel viisil:
- lahenda järgmisteks päevadeks antud kodutööd juba vahetundides
Lahendades ülesanded juba päeval, ei pea sa enam õhtul nende pärast muretsema. Saad veeta aega sõpradega väljas olles või oma hobidega tegeledes. Lisaks väldid väsinud ajuga õppimist, mis ennetab vigu kodutöös.
- kui Sa ei ole rööprähkleja, siis teine võimalus on tegeleda koolitöödega kohe pärast koolitunde, kui oled koju jõudnud
Sellisel juhul on Su aju veel värske lühikesest õuesolekuajast ning valmis ülesandeid lahendama. Suurem tõenäosus on, et vaba aja tegevustele jääb veidi vähem aega, kuid siiski saab kõik järgmisteks päevadeks valmis ja ei pea muretsema, et midagi on jäänud tegemata.

Loodetavasti said tänasest kirjast häid mõtteid, ideid ning nippe, kuidas uut kooliaastat motivatsiooni ning hea enesetundega alustada.
Järgmine kiri jõuab Sinuni juba järgmisel kuul uute soovituste ja ettepanekutega. Seni hoia meie tegemistel silma peal Facebookis, Instagramis ja meie kodulehel.
Päikeselist septembrit!
Sinu Lääne-Virumaa Noortekogu